Milzu tomātu noslēpums – vienkāršs mēslojums, ko esat lietojis nepareizi

Daudzi dārznieki jau gadiem ilgi cenšas izaudzēt patiešām lielus tomātus, taču rezultāti bieži vien nav iespaidīgi. Rekordražas noslēpums var slēpties parastā produktā, ko lieto ar rupjām kļūdām.

Soda ir labi pazīstams līdzeklis, kam piemīt spēja stimulēt nakteņu kultūru augšanu un augļu veidošanos. Tomēr tā nepareiza lietošana atņem visus ieguvumus un dažreiz pat kaitē augiem.

Pastāv plaši izplatīts uzskats, ka “jo vairāk, jo labāk”, bet ar sodu šis princips darbojas tieši pretēji. Elementa pārpalikums kļūst par īstu pārbaudījumu tomātu trauslajām saknēm un lapām. Gaidītā augšanas spurta vietā augs piedzīvo spēcīgu stresu.

Pārdozēšanas pazīmes parādās ātri: lapas čokurojas, to malas pārklājas ar neglītiem dzelteniem vai brūniem plankumiem. Sākas hloroze, tiek traucēta fotosintēze, un krūms tērē enerģiju izdzīvošanai, nevis augļu veidošanai. Pat ja tomāti saaug, to izmērs un garša sagādās vilšanos.

Pareiza sodas mēslošanas metode ir vienkārša, taču prasa disciplīnu un precizitāti. Pieaugušu krūmu sakņu mēslošanai ziedēšanas un augļu veidošanās periodā ņemiet tikai 3 ēdamkarotes sodas uz 10 litriem tīra, neauksta ūdens. Šāds šķīdums ir drošs un maksimāli efektīvs auga dzīvības spēku aktivizēšanai.

Mēslošanu veic stingri mitrā augsnē, pēc tam, kad tomāti ir rūpīgi aplaistīti ar tīru ūdeni. Tas ir nepieciešams nosacījums, lai novērstu sakņu sistēmas apdegumus. Barības šķīdumu uzmanīgi ielejiet zem saknes, izvairoties no saskares ar kātiem un lapām.

Lapu apstrāde ar vāju sodas šķīdumu (1 tējkarote uz litru ūdens) arī dod lieliskus rezultātus, palielinot augu imunitāti. Izsmidzināšanu veic agri no rīta vai vēlu vakarā, mierīgā laikā, lai pilieni paspētu iesūkties pirms saules. Šī procedūra palīdz cīnīties ar lakstu puvi un miltrasu.

Interesanti, ka sodas mēslošana ietekmē ne tikai augļu izmēru, bet arī garšu. Tomāti, kas saņēmuši pareizu mikroelementa devu, uzkrāj vairāk cukuru un vitamīnu. To mīkstums kļūst blīvāks, bagātīgāks, un aromāts ir spilgtāks un patīkamāks.

Lai panāktu maksimālu efektu, pieredzējuši dārznieki iesaka sākt lietot sodu jau stādu stadijā. Laistīšana ar vāju šķīdumu (1 tējkarote uz 3 litriem ūdens) stimulē sakņu attīstību un palielina jauno augu izturību pret slimībām. Tas liek spēcīgu pamatu nākotnes milzīgai ražai.

Soda darbojas sinerģiski ar citiem dabīgajiem mēslošanas līdzekļiem, īpaši ar sūkalām. Sūkalu šķīdums (1 litrs uz 10 litriem ūdens) ar pievienoto 1 ēdamkaroti sodas ir spēcīgs uztura un aizsardzības kokteilis. Pienskābes baktērijas veido aizsargplēvi uz lapām, un soda pastiprina maisījuma dezinficējošās un stimulējošās īpašības.